Заев очаен по поразот ги моли помалите партии за помош: Да се обединиме во борбата бидејќи „злото“ се заканува

October 18, 2021 intvaustralia 0

По завршувањето на првиот круг од локалните избори, лидерот на СДСМ Зоран Заев го одржа еден од најскандалозните говори.  Очигледниот пораз се обидуваше да го […]

Над 40 австралиски полицајци одбија вакцинација, суспендирани се и им се заканува отказ

October 18, 2021 intvaustralia 0

Во австралиската држава Викторија, повеќе од 40 припадници на полицијата се суспендирани бидејќи одбиле да се вакцинираат против Ковид-19, поради што им се заканува можност […]

34 општини добија градоначалник по првиот круг – Освоени општини: 21 ВМРО-ДПМНЕ, 9 СДСМ, 3 ДУИ и 1 ДПТМ

October 18, 2021 intvaustralia 0

Државната изборна комисија се уште ги пребројува гласови, вечерва на прес конференција треба да бидат соопштени официјалните резултати. Околу 50 илјади гласови збирна предност на […]

Јовановски: Се бopиме Кичево да остане кичевско, да биде и на Македонците, и Албанците, и Турците, и Ромите, Власите и сите останати кои живеат во него

October 18, 2021 intvaustralia 0

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за општина Кичево, д-р Александар Јовановски преку Фејсбук објава им се заблагодари на сите оние кои го дале гласот за него и […]