No Image

Гран при за КУД „Јане Сандански“, а Гајдата на Пеце за Здравко Андонов од Ињево, Радовишко на фестивалот „Пеце Атанасовски“.

July 7, 2024 intvaustralia 0

Искусниот гајдаџија Здравко Андонов од село Ињево, Радовишко е годинашниов добитник на Гајдата на Пеце која ја доделува општина Долнени како најдобар изведувач, а Културно-уметничкото […]

Македонец три дена возел смок од 2,5 метри во автомобилот – се завлекол кај кумплугот, маж од Неготино ги извадил со свирење

June 23, 2024 intvaustralia 0

Смок долг околу половина метар бил пронајден во автомобил во кумановска автолакерска работилница. Колата била донесена на поправка од велешко село, а змијата ја пронашол […]

Фолк пејачот Мики Данилоски од Кичево го промовира својот деби албум во музичката кариера со наслов “Ајде Македонци”

June 18, 2024 intvaustralia 0

Токму оваа насловна нумера која за кратко време достигна преку 100000 преглeди на Youtube е можеби причина плус кичевчанецот да се одлучи, токму сега, целиот […]

Кога дете од 4 години ќе запее македонска песна без интонативна грешка аплаузот трае….

June 8, 2024 intvaustralia 0

Симпатични, срамежливи ,распеани и се нај нај за најмалите натпреварувачи во третата сезона од македонското талент шоу. Денеска ќе ги видиме подледните нивни настапи пред […]

Митрополит Петар: Бараат во никаков контекст да нема „Македонија“ или „македонски“

May 31, 2024 intvaustralia 0

Митрополитот Преспанско-Пелагониски Владиката Петар во интервју за емисијата „Аргумент+“ на ТВ24 вели дека за МПЦ-ОА била завршена работа дека условите од Вселенската патријаршија за издавање на томос […]