Ахмети: Последните 100 дена влегуваме со премиер Албанец, наредно е претседател на држава да биде Албанец

October 11, 2021 intvaustralia 0

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Чаир на партиски митинг, најави рушење на нова барикада. „После министер за одбрана Албанец, после министер за надворешни работи […]

Силувана малолетничка во Скопје

October 11, 2021 intvaustralia 0

Малолетно девојче со привремено живеалиште во Скопје било силувано од страна на две лица. Според информациите, за случајот во полицијата алармирала В.С.(39) од Скопје. Таа пријавила […]

Претседателот на Социјалистичкото движење од Пустец, Панди Јани ги повика сите Македонци од Мала Преспа и сите граѓани во Македонија да ги поддржат кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ“

October 11, 2021 intvaustralia 0

Македонскиот кандидат за пратеник во албанското Собрание од редовите на Социјалистичкото движење и истовремено претседател на огранокот во Пустец, Панди Јани ги повикува сите Македонци […]

Не може веќе оние кои ги бришат бугарските фашисти од историските читанки, да полагаат цвеќиња на гробовите на македонските антифашисти

October 11, 2021 intvaustralia 0

Не може веќе оние кои ги бришат бугарските фашисти од историските читанки, да полагаат цвеќиња на гробовите на македонските антифашисти, вели Димитар Апасиев, лидер на […]

Да повтopиме како и пpoтив кого започнал нapoдниот отпop од Пpилеп: Честит 11-октомври, Денот на народното вocтание

October 11, 2021 intvaustralia 0

Имајќи во предвид дека одбележувањето на 11 Октомври има оставено посебен белег на историјата на Прилеп и Македонија, имаме обврска да направиме една ретроспектива на […]

Груевски со моќна порака по повод големиот празник – Славењето на xepоите создава нови xepои

October 11, 2021 intvaustralia 0

Честит 11 Октомври- денот на почетокот на народно ослободителната и антифашистичка борба на Македонија во кој животот го положија околу 25 илјади главно млади наши […]

Заев: Имаме патриотска должност секогаш да бидеме обединети во негувањето на нашето праведно општество

October 11, 2021 intvaustralia 0

Празнувањето на големите датуми, оддавањето чест на сите наши претходници вградени во државноста и во слободата е само еден дел од нашата должност кон нашето […]