Ќе бидат селектирани и песните ,Министерката за култура ги налути уметниците на кои им кажа како да творат

August 6, 2022 intvaustralia 0

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, во изјава за Гласот на Америка на македонски јазик, одговарајќи на прашањето дали точката во Билатералниот протокол со Бугарија ќе […]

Лавров не спомена и нас: Има разлика меѓу тоа што чувствуваат Македонците за Русија и што прават нивните политичари

July 31, 2022 intvaustralia 0

Западот се обидува да ги претвори Црна Гора и Македонија во „алатка“ во анти-руската игра, изјавил рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју […]

ВНУКАТА НА ДЕЛЧЕВ: ЈАС КАКО МАКЕДОНКА ДОЈДОВ ВО МАКЕДОНИЈА ОД БУГАРИЈА И СУМ СРЕЌНА ШТО ТУКА ЌЕ МИ ЛЕЖАТ КОСКИТЕ ДО ГРОБОТ НА ГОЦЕ

July 31, 2022 intvaustralia 0

Дојдов од Бугарија во Македонија зашто ме влечеше националното чувство како Македонка и среќна сум зашто гробот ќе ми се наоаѓа таму каде што лежат […]