Утрово убиство во Чаир

September 1, 2021 intvaustralia 0

Едно лице е убиено утрово во престрелка во населбата Топанско Поле општина Чаир, пренесува ТВ21. Пукано е во лице со иницијали Е.Б., кое подлегнало на повредите, […]

Слеп дедо собирал пари за манастир: Денеска храмот Св. Георгиј во Бучин ја краси цела Пелагонија

September 1, 2021 intvaustralia 0

Во месноста Манастириште кај селото Бучин, разеленет предел цврсто го “прегрнале” Манастирот Свети великомаченик Георгиј. Се стигнува по релативно добар пат со автомобил. Пекрасниот божји […]