Груевски: Тие луѓе одвојувале за здравствено осигурување, а заради нечија негрижа изгореа во пламените јазици

September 9, 2021 intvaustralia 0

По страшниот пожар во модуларната болница во Тетово во кој 14 лица загинаа, а 12 се повредени, се огласи и поранешниот премиер Никола Груевски. „Изразувам […]

Иако не е за верување ама кај жител на Арачиново пронајдена автоматска пушка

September 9, 2021 intvaustralia 0

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, по претходно добиени оперативни информации и судска наредба, денеска извршиле претрес во домот на Ш.О. (26) од Арачиново. […]

Пожарот почнал од пламен кој се појавил зад кревет на пациент, покажува првичната истрага

September 9, 2021 intvaustralia 0

Катастрофалниот пожар кој избувна синоќа во Ковид-центарот на Тетовската болница во кој загинаа 14 пациенти, не бил предизвикан од експлозија, туку од пламен кој се […]

„Посетите на ковид пациенти се забранети, а тоа што се случувало во Тетово ќе покаже надзорот“, изјави Филипче

September 9, 2021 intvaustralia 0

Од првичните информации за пожарот во ковид центарот во Тетово, откривме дека имало посети на пациентите во модуларната болница. Министерот Венко Филипче објасни што се […]

Европската комисија уште во мај 2021 донела препораки за зaштита од пожaри во Ковид центрите

September 9, 2021 intvaustralia 0

Огромна трагедија однесе повеќе животи во Тетово. Речиси целосно изгоре модуларната болница која беше наменета за Ковид пациенти. За ризикот од пожар во болница, каде […]

„Филипче не поднесе оставка , после истрагата ќе донесам одлука дали ќе поднесам оставка“

September 9, 2021 intvaustralia 0

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција кажа дека оставка во моментов нема да поднесе, и дека ќе чека да заврши истрагата. „На многу […]

ЈА ПОБЕДИЛ КОРОНАТА, НО НЕ СЕ СПАСИЛ ОД ПОЖАРОТ: Во тетовската болница изгоре и доктор Ферди Саќири

September 9, 2021 intvaustralia 0

Денеска иако беше објавено дека ниту едно лице од медицинскиот персонал во тетовската модуларна болница не се наоѓа меѓу жртвите кои вчера го загубија животот […]

Првични информации од истрагата: Ова неофицијално е причината за страшната трагедија!

September 9, 2021 intvaustralia 0

Катастрофалниот пожар кој избувна синоќа во Ковид-центарот на Тетовската болница во кој загинаа 14 пациенти, не бил предизвикан од експлозија, туку од пламен кој се појавил […]