Факултетите во Авганистан повторно почнаа да работат, студентите и студентките се разделени со завеси

September 6, 2021 intvaustralia 0

Во Авганистан студентите повторно се вратија на факултетите, прв пат откако талибанците ја презедоа власта. Факултетите функционираат по законот на талибанците, а на некои од […]

ИЗРАЕЛ СОЗДАДЕ „МАГИЧЕН ЛЕК“ ЗА КОВИД-19: Лекот EXO-CD24 треба да ја спречи смртоносната цитокинска бура

September 6, 2021 intvaustralia 0

Србија ја разгледува можноста за набавка на иновативниот лек EXO-CD24 откако по завршување на последната фаза на тестирање и неговата регистрација. Лекот се покажал како […]

Мицкоски: Порака до македонскиот народ, масовно да излезе и да се попише, да не се верува на оние анационални структури кои заговараат бojкот, проверката следи со фингерпринтот за кој се изборивме

September 6, 2021 intvaustralia 0

Она што е важно е да кажеме дека одговорни за законито и точно спроведување на пописот е владата и Државниот завод за статистика, се останато […]

Димитриеска Кочоска: Heвpaбoтeноcта во Македонија нajниcка зapaди иceлyвaње и дeмoтивиpaње на нeвpaбoтeнитe дa бapaaт paбoта

September 6, 2021 intvaustralia 0

Невработеноста во Македонија најниска заради иселување и демотивирање на невработените да бараат работа. СДСМ се фали дека “добрите” економски политики на оваа Влада довеле до најниска […]

Скaндaл на мaкедoнcки диплoмaт: Остaвил пaсoш и сeмeјствo на грaницa и тpчaл кoн Мaкeдoниja

September 6, 2021 intvaustralia 0

Случајот со вмешаноста на македонските дипломати во евакуацијата на ерменскиот дипломат од неговата матична земја освен тоа што отвори сериозни прашања во функционирањето на државните […]

Над 500 партиски послушници седат дома и земаат плата од Општина Тетово, парите за проекти одат за плати, вели екс министерот за финансии Џевдет Хајредини во пресрет на третата кандидатура на Арифи

September 6, 2021 intvaustralia 0

Пробивање на булеварот „Благоја Тоска“, изградба на водоводна мрежа за населбата над тетовското Арабати  баба Теќе, пуштање во употреба на ново училиште во Мала Речица, […]