Што учат децата од новиот учебник по историја: „Илинденското востание било многу важно зашто во него не се бореле само Македонците“

September 4, 2021 intvaustralia 0

Сѐ што до сега сум кажала во врска со образованието е решливо, ќе го средиме, освен потрошените пари, се разбира, вели проф. Весна Јаневска. Ќе испечатиме […]

Eкстремистите победија, нема да има устоличување на српскиот митрополит на Цетиње

September 4, 2021 intvaustralia 0

Противниците на устоличувањето на црногорско-приморскиот митрополит Јоаникиј во Цетински манастир победија. Нема да има устоличување на Цетиње. Претседателот Ѓукановиќ, Дритан Абазовиќ и премиерот Кривокапиќ го […]

Во Јужна Австралија заразените ќе се следат со апликација, на службите ќе треба да им праќаат фотографии како доказ

September 4, 2021 intvaustralia 0

Владата во Австралија тестира нова апликација што ќе користи технологија за препознавање лица и геолокација за да се осигури дека заразените од коронавирус ги почитуваат […]

15-годишно девојче од Битола гордо го виори македонското знаме и ги собира сите награди надвор од Македонија (Видео)

September 4, 2021 intvaustralia 0

15-годишната Теодора Мицевска од Битола е девојче со ангелски глас. На јавноста и стана позната по прекрасната изведба на песната “Вечниот Бог” во пресрет на […]

ВМРО-ДПМНЕ: Што бараат луѓе од шеста управа на местото на сообраќајката кај Стража, и кој се обидува да го сокрие Кичеец?

September 4, 2021 intvaustralia 0

ВМРО-ДПМНЕ со реакција по повод информацијата дека Зоран Милески – Кичеец, обвинет во случајот „Рекет“ бил дел од сообраќајката на Стража. Опозицијата прашува што бараат […]

Едно лице загинало, а седуммина се повредени во несреќа на патот Гостивар-Кичево

September 4, 2021 intvaustralia 0

Едно лице го загубило животот, а уште неколку се повредени во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Гостивар-Кичево. Сообраќајот е во прекин поради увид. Според информациите […]

По 24 години Гостилница Чардак во Велес cтaвa клyч нa вpaтa: Пoдeлбa нa нapoдoт е мepка штo coвecта нe ни дaва дa јa пoддpжимe

September 4, 2021 intvaustralia 0

Гостилница Чардак во Велес по 24 години постоење става клуч на врата. Тешко ги издржа мерките кои година ипол ги воведува македонската Влада. Поделбата на […]