ВЕСТИ НА ДЕНОТ: Од 1 јануари 2022 година, граѓаните од Балканот без пасош од ЕУ ќе можат да работат во Германија без виза. Еве како!

September 19, 2021 intvaustralia 0

Поради измената на законот за вработување во Германија, вработувањето на граѓани од територијата на поранешната ЕХ – ЈУ е суспендирано до понатамошно известување. Во овој […]

Ми рекоа сакаат убави жени во политиката, па малку да ги освежам: Манекнката Билјана Јаневска на советничка листа на ЛДП и ДОМ

September 19, 2021 intvaustralia 0

Манекенката и модел Билјана Јаневска е на листа на советници за општина Карпош, предложена од коалицијата ЛДП и ДОМ.  Таа неодамна ја понесе титулата и […]

Васил Чакаларов повеќе пати бил застрелан во градите во битка со Грците за време на Втората Балканска војна

September 19, 2021 intvaustralia 0

Васил Чакаларов повеќе пати бил застрелан во градите во битка со Грците за време на Втората Балканска војна (Меѓусојузничка) на 9 јули 1913 година, меѓу […]

Ципрас обвинyвa: Мицотакис не ги носи на гласање меморандумите со Македонија бидејќи се плаши да не ја зaгуби пратеничката група

September 19, 2021 intvaustralia 0

Мицотакис не се охрабрува да ги донесе за ратификација во Парламентот трите меморандуми со Македонија, бидејќи се плаши да не ја загуби пратеничката група, порача […]

Белград: Антиваксери на протест, полицијата и новинарите нападнати со јајца

September 19, 2021 intvaustralia 0

Околу 1.000 демонстранти противници на вакцините излегоа на улиците во главниот град на Србија во близина на Филозофскиот факултет. Според весникот „Блиц“, полицијата ги опколила […]