Конечно Питијада само со Македонска музика,Велес ја негува македонската музика: Градоначалникот Колев ја објави програмата за „ПИТИЈАДА“

September 27, 2022 intvaustralia 0

Сите патишта водат кон Велес! Фестивалот на велешка пита и вино „ПИТИЈАДА“ расте во препознатлив бренд во Македонија! Од година на година добива се поголема […]

Говорот на новата италијанска премиерка Мелони кој ја здрма Европа: Ќе го браниме Бога, татковината и семејството! (ВИДЕО)

September 27, 2022 intvaustralia 0

„Јас не можам да се кажам Италијанка, христијанка, жена, мајка. Не! Морам да бидам граѓанин Х, род Y, родител 1, родител 2. Јас морам да […]

Ламбе Алабаковски осуден на условна казна од шест месеци за палењето на „Ванчо Михалјов“

September 27, 2022 intvaustralia 0

Пејачот Ламбе Алабаковски е осуден на условна казна од шест месеци за потпалувањето на културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола, пренесува Нова Македонија. Алабаковски по подметнувањето […]