Владата им го забрани терминот „македонски“ на македонските излагачи на Саемот во Белград

August 31, 2022 intvaustralia 0

Владата на секој начин се труди да го цензурира употребата на терминот „македонски“ кога се работи за промоција во спортот, културата, гастрономијата, историјата. Последен доказ […]

Живеат под кирија, татко им почина во Италија, собираа пари да го донесат, дедо им има една исечена нога – тажна судбина на фамилијата на Јован

August 26, 2022 intvaustralia 0

Фејсбук статус на Маја Скендерска-Чамуровска: Вчера бевме целата фамилија на погреб. Јован дружеше и со нашите деца. Потажен погреб од на тој вчера не сум […]

ПО ПОГРЕБОТ НОВ ШОК ЗА СЕМЕЈСТВОТО – наредено е да се изврши ексхумација, обдукција и идентификација на починатото момче од сепса!

August 26, 2022 intvaustralia 0

Основното јавно обвинителство Штип, по објавени информации на социјалните мрежи и во медиумите, оформи предмет по допрен глас со цел да ги утврди причините за […]

Величенствена глетка: Влатко Миладиноски собра еден куп народ на Преображение во Гостивар (Видео)

August 24, 2022 intvaustralia 0

Денешниот голем христијански празник Св. Преображение, вечерва со голема семакедонска прослава се празнува во истоимениот манастир во Гостивар. Една величенствена глетка од стотици и стотици […]