Голема штета на Македонија ѝ нанесуваат илузиите на Заев, Бучковски и Малески

December 31, 2021 intvaustralia 0

Сегашната политика на Бугарија водена од претседателот Румен Радев, кој инаку е следен од Бојко Борисов, Екатерина Захариева, Красимир Каракачанов и бугарските европратеници Андреј Ковачев […]

Јанша: Некои лидери не сакаат проширување на ЕУ зашто вака имаат поевтина работна сила

December 30, 2021 intvaustralia 0

Словенија во текот на своето претседавање со Советот на ЕУ се избори во документите повторно да се воведе поимот „перспектива за членство“, наместо само „европска […]

Нокаут, Наум Петрески, Зуица Лазова: Ова е листата на пејачи кои ќе пеат на плоштад за Нова година

December 30, 2021 intvaustralia 0

Градот Скопје ја објави програмата за новогодишната ноќ, што ќе се одбележи на плоштадот „Македонија“. Според објавеното, дочекот на Новата година ќе започне уште во […]

ФОТО: Потресна фотографија од убиената Анастасија од Сомбор – испратила силна порака, но немало кој да ја чуе

December 30, 2021 intvaustralia 0

Деветнаесетгодишната Анастасиј Горановиќ која во семејната куќа во Сомбор вчера беше убиена од нејзиниот татко, пред неколку месеци објавила силна порака против насилството на Инстаграм, […]

Рама: Ќе бараме издвојување на Албанија од Македонија ако следните 6 месеци имаме проблеми со отворање на преговорите

December 30, 2021 intvaustralia 0

Албанскиот премиер, Еди Рама, во своето годишно обраќање говореше и за интеграцискиот процес на земјата, оценувајќи дека Албанија стана заложник во процесот по бугарското вето […]

(Видео) Запален првиот австралиски парламент: Демонстрантите извикувале „Нека изгори!

December 30, 2021 intvaustralia 0

Подметнат пожар денеска ја оштети влезната врата на Стариот парламент во Канбера, позната како Привремена парламентарна куќа, која беше седиште на австралискиот парламент од 1927 […]