ЌЕ БРИШЕ ЛИ БУГАРИЈА ОД СВОИТЕ УЧЕБНИЦИ ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е БУГАРСКА ДРЖАВА Ѓорчев со прашање до Заев

September 24, 2021 intvaustralia 0

Менувањето на „вордингот“ при опис на одредени настани и случувања само од македонска страна ја отсликува нерамноправноста на Република Македонија во однос на Република Бугарија […]

КРВНА ОДМАЗДА КОЈА ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА: Стојан чекаше 14 години за да му се одмазди на синот, а потоа го уби Драган среде улица и чекаше полиција!

September 24, 2021 intvaustralia 0

Пред пет години, во Пожаревац се случи убиство од одмазда за крв, кое с still уште останува во меморијата на жителите на тој град. Србија […]

Специјалци пред Ковид болница, затвореник од Диво Насеље со пневмонија се лекува таму

September 24, 2021 intvaustralia 0

Инфективната клиника во Скопје доби и дополнително обезбедување составено од полициски специјалци. Во кругот на Клинички центар покрај Ковид болницата има повеќе полициски специјалци кои […]

Најнови информации за КОВИД-19: Нов Јужен Велс започнува пилот-програма за враќање на меѓународните студенти, Викторија ќе отвори повеќе привремени центри за вакцинација со “Модерна”

September 24, 2021 intvaustralia 0

Во Нов Јужен Велс, една третина од децата на возраст од 12 до 15 години примиле прва доза од вакцината против Ковид Викторија најавува дополнителни […]

Филипче ocтaнyвa миниcтep дo Hoвa гoдинa: Дypи и Заев дa мy пpифaти ocтaвкатa, Coбpaниeтo нe мoжe дa мy ja кoнcтaтиpa

September 24, 2021 intvaustralia 0

Тактизирањето на Зоран Заев успеа. Одлолговлекувањето на одлуката дали ќе му ја прифати оставката на министерот за здравство Венко Филипче поради пожарот во Тетово беше […]

На денешен ден во 1908 година, во кафеаната „Бошњак-ан“ во Солун, врховистите извршија неуспешен атентат на македонскиот револуционер ЈАНЕ САНДАНСКИ

September 24, 2021 intvaustralia 0

Тоа беше само еден во низата атентати и убиства на најпрогресивните борци за Македонија, кои загинаа во кукавички убиства. Вистинската историја на македонската револуционерна борба […]

Градоначалникот на Општина Петровец Борче Митевски преку фирма на брат му испрале 500 илјади евра со фиктивни фактури

September 24, 2021 intvaustralia 0

Борче Митевски на Драган Митевски му потпишал 24 фактури за јавни набавки. Првиот градоначалник на Општина Петровец, вториот е негов брат и газда на фирмата […]