Српскиот пејач е во болница, не е исклучен притвор за несреќата кај „Табановце“, тој тврди дека не бил пијан или дрогиран

Не е исклучено да се бара мерки за обезбедување присуство за српскиот пејач Ѓорѓе Николиќ, познат како Ѓорѓе Давид, како што е одредување на притвор. Тој моментално се наоѓа во болница, каде му се укажала и лекарска помош поради полесен тип на повреди со кои се здобил. Дали ќе мора да остане во Македонија за да не се попречува истрагата, ќе треба да пресече дежурниот јавен обвинител од Куманово, кој вчера изврши увид по несреќата близу границата „Табановце“.

„Сѐ уште се постапува за расчистување на настанот, штом ќе биде донесена одлука за натамошна постапка ќе има известување“, велат од Обвинителството.

Засега непознати се и резултатите од анализите на крв направени за пејачот. Обвинителството заедно со МВР работат во нивно изготвување, како и во утврдувањето на одговорноста кај возачот, кој прегази жена која била во автомобил што направил сообраќајна несреќа неколку минути порано.

Истовремено, пејачот Ѓорѓе Давид од болница даде првична изјава за српските медиуми, во која тврди дека анализите покажале дека немал ниту алкохол, ниту дрога во крв.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*