(Видео) Heвepojaтни сцени од Австралија: Илјадници луѓе на улиците, властите во паниka

Во срцето на Сиднеј владее хаос, бидејќи демонстрантите против локдаунот, шетаат без маски, а излегоа на улиците во знак на протест против ограничувањата на КОВИД-19, предизвикувајќи судири со полицијата и 57 апсења.

Илјадници прошетаа низ внатрешниот град на Сиднеј, и покрај тоа што градот беше во локдаун. Некои од демонстрантите носеа плакати со пораки против вакцинација. Се чинеше дека многумина не носат маски.

Полицијата потврди дека 57 лица се уапсени и обвинети на протестот во Сиднеј, co кој се прекршени наредбите за јавно здравје. Издадени се повеќе од 90 казни.

„Целосно сме згрозени од илегалните демонстранти во градот денес чии себични постапки ја загрозија безбедноста на сите нас“, велат властите.

„Демонстрантите покажаа целосен презир кон своите сограѓани“

„Сакам да им се заблагодарам на храбрите полициски службеници кои ја загрозија сопствената безбедност за да обезбедат прекин на протестите,“, вели премиерката на Нов Јужен Велс.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*