Колегите раскажуваат за последните денови од животот на Даки: Му откажа црниот дроб, зад себе го остави синот Стефан

October 11, 2023 intvaustralia 0

Колегите не се ни сомневале дека минатонеделникот концерт на „Танец“ ќе биде негов последен настап, нивна последна средба, бидејќи веќе од утре дента заминал на […]

ГАЛА КОНЦЕРТ ВО ЧЕСТ НА ВАСКА ИЛИЕВА

October 8, 2023 intvaustralia 0

По успешната соработка со Националната опера и балет, „Танец“ најави уште еден голем концерт, посветен на 100-годишнината од раѓањето на легендарната македонска пејачка Васка Илиева. […]

Најдобиот дочек на новата година во Мелбурн е во Mystique Bar & Lounge,заедно со Цаки Кисми и Адријана Ацевска

October 5, 2023 intvaustralia 0

Оваа година за првпат организиран дочек на новата година во Mystique Bar & Lounge ,најпознатиот Македонски ресторан каде може да ги пробате сите национални Македонски […]

“Пауза за ракија “на 8 декември во Мелбурн во најдобриот Македонски ресторан “Mystique Bar & Lounge”

October 5, 2023 intvaustralia 0

Игор Димовски заедно со својот бенд во Декември имаат голема турнеја во Австралија ,на 8 ни Декември настапуваат во Мелбурн во најдобриот Македонски ресторан Mystique […]

Трпчески: Никогаш нема да користам одредница пред името! Aпсолутно сум горд што сум од Македонија!

October 5, 2023 intvaustralia 0

Македонскиот пијанист со светско реноме Симон Трпчески во интервју за црногорскиот весник „Вијести“ уште еднаш го промовира својот патриотизам и својата љубов кон татковината Македонија. […]

(ВИДЕО) Со интонирање на химна секој понеделник ќе почнува наставата во Аеродром

October 3, 2023 intvaustralia 0

Со интонирање на државната химна, секој понеделник ќе започнува наставата во сите основни училишта на територијата на Општина Аеродром. Ваква информација со видео од денешното […]