Девојчето што почина во Илинден се качило на вагонот да снима Тик-Ток видео

February 26, 2023 intvaustralia 0

Снимање на Тик-Ток видео била причината зошто 14-годишното девојче се качило на железничкиот вагон до кој стоела цистерна во синоќешната трагична несреќа во Општина Илинден. Од МВР […]

Трпчески: Никогаш нема да користам одредница пред името! Aпсолутно сум горд што сум од Македонија!

February 19, 2023 intvaustralia 0

Македонскиот пијанист со светско реноме Симон Трпчески во интервју за црногорскиот весник „Вијести“ уште еднаш го промовира својот патриотизам и својата љубов кон татковината Македонија. […]

На 61 година почина македонскиот виртуозен хармоникаш МАЕСТРО МИЛАН ЗАВКОВ

February 7, 2023 intvaustralia 0

Плоден музички творец, врвен инструменталист и композитор, првенецот на македонскиот ансамбл Танец и долгогодишен раководител на оркестарот, еден вистински скромен и прекрасен човек. Маестро Милан […]