(видео) БУГАРСКИОТ ПРОФ. ФОТЕВ: Проблемот е во Бугарија и тврдењата дека Македонците се Бугари, а Македонија никогаш не била бугарска

November 23, 2023 intvaustralia 0

Бугарскиот професор Георги Фотев во разговор за Блумберг ТВ Бугарија тврди дека Република Македонија никогаш не била бугарска. – Подвлекувам, главниот проблем е во Бугарија. […]

(ФОТО) Фановите загрижени и уплашени: Еден од најдобрите македонски пејачи Спасен Сиљаноски – вечерва доживеа сообраќајна несреќа

November 20, 2023 intvaustralia 0

Познатиот македонски пејач, Спасен Сиљаноски вечерва иммал сообраќајна несреќа. Во наредниот период, тој најави дека ќе мора да паузира, откако имал несреќа. Се огласи преку […]

Сè што е повредно од 50.000 евра, а сомнително стекнато, ќе се конфискува – овај закон ги опфака естрадните уметници но и музичарите!

November 15, 2023 intvaustralia 0

Со итни постапки до конфискација на нелегално стекнат и непријавен имот, но наместо во кривична, во граѓанска постапка. Ова е дел од новиот Закон за […]

И Македонците во Грција пеат: Никогаш северна, една земја имам јас мила Македонија (ВИДЕО)

November 4, 2023 intvaustralia 0

Познато е дека македонците во Грција постојано пеат македонски патриотски песни а најновото видео што доаѓа од македонска шрослава таму почнува со песната која вели […]

Македонија збогатена со уште едно духовно светилиште, поставен камен темелникот на Св.Недела во охридското село Свиништа.

November 1, 2023 intvaustralia 0

Селото Свиништа, кое е витински рај за очи и мелем за душа, се наоѓа на 20 километри североисточно од градот Охрид, во преминот на Петринска […]