Во Австpалија остваpив за 5 животи, но pешив да се вратам во Македонија – купив 2 стана и кола, а потоа се разочарав

January 16, 2022 intvaustralia 0

Томе, нашинец од дијаспората не замоли да ја објавиме неговата исповед, зошто си заминал од татковината во Австралија, па одлучил да се врати, а потоа […]

Опасна изјава на Петков: Не постои македонско малцинство и за тоа не може ни да се зборува

January 16, 2022 intvaustralia 0

Бугарскиот премиер Кирил Петков вторник доаѓа во официјална посета на Македонија. Пред посетата, одговарајќи на новинарско прашање на бугарската телевизија БТВ, дали бугарската влада разговарала […]

Македонците во Австралија се простуваат од Мирчо, еден од најголемите активисти

January 16, 2022 intvaustralia 0

Македонската православна црква од Вологонг, Австралија, вчера на социјалните мрежи, објави за заминувањето на претседателот на црковната заедница, Мирчо Ангеловски. -Почитувани членови и парохијани на […]