Вучиќ дециден: Знам што треба да се направи ако косовските Албанци повторно го нападнaт северно Косово и српскиот народ

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека знае што да прави ако косовските Албанци повторно го нападнат северно Косово и го вознемират српскиот народ, додавајќи дека се надева дека никогаш нема да имаме шанса да го видиме тоа.
По посетата на фабриката и развојниот центар на компанијата „Бросе“ во Панчево, Вучиќ рече, одговарајќи на прашањето на новинарите како ќе ги заштити Србите на Косово и Метохија, дека можат да испробаат се што можат против Србите и да видат што ќе се случи.
„Србите ме разбраа. Не го реков тоа под емоционален притисок. Кога ќе сфатите дека сте заглавени како земја, мора да се предадете или да се борите. Предавањето не е опција, и оставете ги другите да видат дали ќе го оправдаат дивјаштвото на Албанците на север. Знам што треба да направиме, ние ќе го заштитиме нашиот народ. Но се надевам дека никогаш нема да морате да го видите тоа”, рече Вучиќ.

Тој ја потсети новинарката, која на прашањето како ќе ги заштити Србите, ја истакна наводната обврска на Србија според Бриселскиот договор, рече дека прашањето е поставено без да се знае што пишува во Бриселскиот договор.

„Тоа нема никаква врска со тој договор“, рече тој, објаснувајќи дека има само анекс со НАТО во врска со пристигнувањето оклопни возила на север.
“Тие (Косово) немаат право да имаат своја војска, а тоа што ги измислуваат косовските безбедносни сили со помош на странци е друго прашање. Јасно е дека тие немаат право да доаѓаат на на север без согласност од четворица градоначалници и КФОР со цел да покажат сила“, рече Вучиќ, додавајќи дека тоа е кршење на она што НАТО го потпиша и самиот дух на дијалог.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*