Дисциплината ГИ ОДНЕЛА ГОРАН И ФАМИЛИЈАТА ВО СМРТ

Горан Ѓокиќ (57), сопственикот на менувачницата кој беше убиен пред две недели со сопругата Гордана (56) и ќерката Лидија (25), живееше речиси воен начин на живот, па убијците лесно можеле да го следат и однапред да знаат каде тие ќе одат.и во кое време каде ќе се движат!

Да потсетиме, секоја трага од семејството беше изгубена по полноќ на 26 септември, кога го напуштија селото Моравац, каде што со мајката на Горан, тој ден се подготвуваа за зимата, кон станот во Алексинац. Роднините го пријавија исчезнувањето на 28 септември, а потрагата заврши на 2 октомври, кога најпрво беше пронајден запален автомобил „пасат“ во селото Тешица, а потоа телата на Ѓокиќ, покриени со лисја, гранки и смет.

„Истражителите досега разговарале со бројни пријатели и познаници на убиениот сопственик на менувачницата и почнале да составуваат мозаик за неговите навики и движења. Интересно е што открија дека тој имал идентичен план скоро секоја недела – открива изворот на Курир и продолжува: – Секоја недела ја посетуваше својата мајка во одредено време, а истото важеше и за одење до блискиот извор со балони со вода, што ги полнеше и носеше дома – вели нивниот соговорник, и потсетува дека откако го пронашле изгорениот „пасат“ покрај патот, биле откриени тие канистри за вода, кои убиецот најверојатно ги исфрлил бидејќи му пречеле.

Мобилните телефони на Горан и Лидија Ѓокиќ беа исклучени во истата секунда, околу три часот по полноќ, кога веќе се веруваше дека се мртви. – Телефоните се уште не се пронајдени, постојат индиции дека останале во „Пасатот“ и дека биле изгорени со него, но и дека изгореле заедно со телата. Меѓутоа, полицијата не ја исклучува можноста да биле фрлени во реката Морава, која се наоѓа во близина на местото каде што е уништен автомобилот – открива извор од истрагата: – Инспекторите, но и разни тимови на МУП не се откажуваат барајќи телефони, тие наводно биле барани и во реката во времето кога била извршена потрага по оружје – додаде соговорникот на Курир.

Токму оваа конзистентност во почитувањето на распоредот Ѓокиќ го чинеше глава, се сомневаат истражителите.

„Беше исклучително лесно да се следи бидејќи тој не го промени својот пат, секој чекор беше планиран за него, и тој мораше да биде на одредени места во вистинско време. Веројатно сето ова им олесни на убијците да измислат план за ликвидација на целото семејство“, објаснува соговорникот на Курир:

„Цела група со точно дефинирани улоги морала да стои зад убиството на Ѓокиќ, а полицијата верува дека некој близок до семејството е поврзан со нив. Улогите беа точно поделени, се знаеше кој ги следи, кој ги киднапира и убива, но и кој ги чисти патеките“, вели изворот.

Жарко Поповиќ, поранешен шеф на Одделот за крв и сексуални прекршоци, како гостин во утринската програма на ТВ Пинк, рече дека истражителите треба да ја испитаат и околината на Лидија Ѓокиќ. „Треба да обрнеме внимание на Лидија како и на Горан. Можеби некому се пофалила за нешто, треба да се испитаат сите аспекти од нејзиниот живот“, рече Поповиќ.

Мотивот се уште не е точно утврден, но се зголемуваат сомневањата дека зад палењето на целото семејство стои некој што најверојатно им должел пари.

„Наводно, Горан имал пари со себе во секое време и ги позајмувал на луѓето, речиси во истиот момент кога го прашале. При претресот на неговиот стан и бар, сепак, полицијата не пронашла тефтер на должници“, тврди изворот.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*