Лавров не спомена и нас: Има разлика меѓу тоа што чувствуваат Македонците за Русија и што прават нивните политичари

July 31, 2022 intvaustralia 0

Западот се обидува да ги претвори Црна Гора и Македонија во „алатка“ во анти-руската игра, изјавил рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју […]

ВНУКАТА НА ДЕЛЧЕВ: ЈАС КАКО МАКЕДОНКА ДОЈДОВ ВО МАКЕДОНИЈА ОД БУГАРИЈА И СУМ СРЕЌНА ШТО ТУКА ЌЕ МИ ЛЕЖАТ КОСКИТЕ ДО ГРОБОТ НА ГОЦЕ

July 31, 2022 intvaustralia 0

Дојдов од Бугарија во Македонија зашто ме влечеше националното чувство како Македонка и среќна сум зашто гробот ќе ми се наоаѓа таму каде што лежат […]

„Доста беше, разбуди се“: Маестро Трпчевски испрати поздрав до Македонците кои имаат достоинство

July 27, 2022 intvaustralia 0

Маестро Симон Трпчевски објави кратко видео од подготовката пред премиерата на МАКЕДОНИСИМО во Отава, и испрати порака до сите Македонци кои се свесни за своите […]

ТАГА НА ЕСТРАДАТА: По кратко боледување утрово почина познатиот македонски музичар и текстописец

July 26, 2022 intvaustralia 0

По кратко боледување, утрово почина Цветан Настоски, познат музичар и текстописец од Охрид, објави Охрид Прес. Колегите од домашната естрада со неверување ја прифатија информацијата […]

Во Грција (Западна Беломорска Македонија) организација од Лерин почнува со бесплатни онлајн курсеви по македонски јазик

July 24, 2022 intvaustralia 0

@Центарот за македонски јазик во Грција е новоформирана невладина организација која се обидува да го заштити и промовира македонскиот јазик во Грција. Центарот неодамна поднесе […]

Говорот на омраза не почнал од вчера: Македонците ги мразат Бугарите, пишувал британскиот весник Тајмс уште во 1915 година

July 24, 2022 intvaustralia 0

Говорот на омраза кон Бугарите, што сега се бара да биде казнуван во Македонија, не е од вчера, објави австралискиот новинар од македонско потекло Саша […]

БУГАРСКИ ИСТОРИЧАР СИ ГО ПРИСВОИ СКЕНДЕРБЕГ – ТОЈ Е СЛОВЕН ПОРЕДОК НА БУГАРСКИТЕ МИЈАЦИ

July 24, 2022 intvaustralia 0

„Новиот султан Мухамед I ја продолжи освојувачката борба на неговите претходници на Балканскиот Полуостров. Турците ја нападнаа Албанија, го освоија нејзиниот јужен дел и таму […]