Исто сценарио-Азовстал 2.0: Фабриката Азот опколена – во неа 2500 украински војници, голем број се странски платеници

June 14, 2022 intvaustralia 0

Украинската страна побара организација на хуманитарен коридор за евакуација на цивили (жени, деца и стари лица) лоциран во хемиската фабрика Азот во Северодонецк на територијата […]

Додека се борат за територијалниот интегритет на Украина, отиде Шкотска – Најавен нов референдум за независност

June 14, 2022 intvaustralia 0

Првата министерка на Шкотска, Никола Старџен, инсистираше на тоа дека постои „неоспорен мандат“ за втор референдум за независност. Говорејќи во Единбург, таа рече дека планира […]

По 10 месеци, Денис се разбуди од кома: Момчето е чудо, а првите зборови му биле- Може палачинки?

June 14, 2022 intvaustralia 0

Денис Миловановиќ од Свилајнац минатото лето имаше тешка сообраќајна несреќа, по која падна во кома. Лекарите во Крагуевац успеале да му ги одржат виталните функции, […]