РУСКАТА ВОЈСКА УНИШТИЛА АМЕРИКАНСК РАДАРСКА СТАНИЦА

Официјалниот претставник на руското минисетсртво за одбрана, генерал-мајор Игор Конапенков, соопшти дека руските сили во Украина уништиле два командни пунктови, украинска батерија на повеќецевни ракетни системи (МЛРС) „Град“, како и американска антибатериска радарска станица.

Руските воздушно-космички сили со прецизни ракети од воздух уништија две командни пунктови и една украинска батерија со повеќецевни ракетни системи во близина на населбата Попасна, воена опрема во близина на Лисичанск и радарска станица против батерии кај Золота – соопшти генерал-мајор Конашенков.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*