Русија бара седница на Советот за безбедност на тема американски лаборатории во Украина

May 12, 2022 intvaustralia 0

Русија денеска побара јавна седница на Советот за безбедност на ОН на тема воено-биолошка програма на која работеле американски лаборатории во Украина, пренесува агенцијата ТАСС. […]

РУСКАТА ВОЈСКА УНИШТИЛА АМЕРИКАНСК РАДАРСКА СТАНИЦА

May 12, 2022 intvaustralia 0

Официјалниот претставник на руското минисетсртво за одбрана, генерал-мајор Игор Конапенков, соопшти дека руските сили во Украина уништиле два командни пунктови, украинска батерија на повеќецевни ракетни […]

Денеска е Свети Василије Острошки

May 12, 2022 intvaustralia 0

Православната црква и верниците денес го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец чии чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо чудо и доказ за светоста […]