СЛОВАЧКИ ПРАТЕНИК: РУСИЈА ЌЕ ИНТЕРВЕНИРА И ВО МАКЕДОНИЈА И ВО БУГАРИЈА, НЕ ОСТАНУВАЈТЕ ВО МИНАТО

May 6, 2022 intvaustralia 0

Словачкиот европратеник од ЕПП Владимир Билчик ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение за билатералниот спор, притоа посочувајќи ги новите предизвици со кои би […]

Пратениците за патни трошоци земаат и до 4 илјади евра месечно, „Доста е“ бара да користат бесплатен јавен превоз

May 6, 2022 intvaustralia 0

Наместо скап пратениците да користат бесплатен јавен превоз согласно закон бараат од граѓанската иницијатива Доста е од Струга.И додека граѓаните едвај преживуваат за исплата на […]

Кремљ со реакција за разузнувачките информации од САД за убивање на руските генерали

May 6, 2022 intvaustralia 0

Русија реагир на приказната на Њујорк Тајмс дека САД обезбедиле разузнавачки информации кои им помогнале на украинските сили да убијат руски генерали. Кремљ соопшти дека […]

Петар Колев за Блаже Конески: Џуџето од Небрегово кое го оcакати сопствениот народ

May 6, 2022 intvaustralia 0

Петар Колев, претседателот на Граѓанско-демократската унија, еден од луѓето кои ги артикулираат интересите на Бугарите во Македонија, на Денот на македонската азбука жестоко го навреди […]