Урнебесно: За да не ни ја враќаат, Владата ќе даде тон масло на земјата што ќе ја прими Теута за амбасадор

May 1, 2022 intvaustralia 0

“Иљче” од “Кооперација” со урнебесен текст ја насмеа македонската јавност, а шегата овојпат оди на сметка на несудената македонска амбасадорка во САД, ЕУ и Турција, Теута […]

СОЛУНСКИТЕ АТЕНТАТОРИ

May 1, 2022 intvaustralia 0

На крајот на април 1903 година Солун беше вознемирен од акциите на група млади атентатори – гемиџии кои сакаа да ја разбудат заспаната совест на […]

Говор на векот во Македонија: Студент во втора година освои прва награда со бpyтално искрен и вистинит говор (Видео)

May 1, 2022 intvaustralia 0

Универзитетот “Гоце Делчев” од Штип, синоќа по десетти пат ги одржа традиционалните Ораторски вечери. Се натпреваруваа осум студенти од различните факултети на универзитетот, а двајца […]

Ова е земјата која е најподготвена за војна со Русија: Има залихи за најмалку 6 месеци, воена сила од 280.000 луѓе и 900.000 обучени резервисти

May 1, 2022 intvaustralia 0

Ако се исполнат најлошите стравувања на Европа, конфликтот во Украина да се прошири на останатите руски соседи, Финска ќе биде подготвена, пишува Financial Times. Финска […]