Поништена визата на Ѓоковиќ – ќе биде депортиран од Викторија пред Австралија опен

Новак Ѓоковиќ наскоро може да биде депортиран од Мелбурн, само неколку дена пред почетокот на Австралија опен, откако федералниот министер за имиграција му ја откажа визата.

Светскиот број 1 слета во Австралија пред една недела, а претставниците на австралиските гранични сили му ја откажаа визата за влез во земјата бидејќи не е вакциниран.

Откако Ѓоковиќ помина еден викенд во притвор за имиграција, одлуката за укинување на визата од страна на Владата беше поништена од Федералниот окружен суд.

Но, во петокот попладне, министерот за имиграција Алекс Хок ги искористи своите дискрециони овластувања.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*