Мицкоски: Кој му дал право на Бујар Османи да преговара за мојот идентитет, јазик, за мојот народ, за Гоце Делчев…?

December 19, 2021 intvaustralia 0

Христијан Мицкоски, лидерот на „ВМРО-ДПМНЕ“ вечерва од студиото на ТВ21, во дебатниот магазин „Клик Плус“ искажа замерки кон тоа министерот за надворешни работи Бујар Османи […]

Љубовна драма заврши трагично на Балканот: Сенад смртно застрелан од својата девојка (23), која му била неродена внука

December 19, 2021 intvaustralia 0

Авто-клубот „Спид Велика Кладуша“ од БиХ емотивно се прости од својот член Сенад Мујкиќ од Кудиќ, кој вчера беше убиен со пиштол од девојката со […]

На денешен ден, на 19 декември 1921 година, пред 100 години, во прилепското село Небрегово, е роден академик Блаже Конески

December 19, 2021 intvaustralia 0

19 декември 2021 година, Прилеп, Македонија – На денешен ден, на 19 декември 1921 година, пред 100 години, во прилепското село Небрегово, е роден академик […]

МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ ОТСЕКОГАШ БИЛЕ ПОСЕБЕН СУПСТРАТ, ИЗДВОЕНИ ОД СРБИТЕ, БУГАРИТЕ И ГРЦИТЕ!

December 19, 2021 intvaustralia 0

Пишува Блаже МИНЕВСКИ Вкупно 600 мапи на кои е прикажана Македонија денес се наоѓаат во Британската библиотека во Лондон, во Француската национална библиотека во Париз, […]