Македонската jaвнocт ce збoгyвa co дoajeнoт нa фoлк мyзикaтa, Ѓоко Дончев

Еден од доајените на македонската народна музика Ѓоко Дончев ненадејно почина вчера во Скопје, соопшти денеска неговото семејство.

Дончев беше активен на сцената повеќе од 25 години и со своите песни ја одбележа златната ера во македонската фолк музика. Во текот на неговата плодна музичка кариера соработуваше со најдобрите изведувачи и композитори и испеа дел од најубавите македонски фолк песни. Во македонската народна музика остави длабока трага со своите безвременски хитови, како легендарните „Чуј ги куме свирачите“, „Сношти Кате“, „О доме мој“ и многу други.

Ѓоко Дончев е роден на 2 мај 1949 година во Валандово. Освен како исклучителен во музиката, семејството, пријателите и колегите ќе го паметат како посебно харизматичен и ведар.

Погребот ќе се одржи утре на градските гробишта во Бутел во Скопје.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*