Пејачка,глумица,писателка,полиглота или козметичарка?

Да,сето тоа,пет во едно е токму нашата естрадна ѕвезда Анета Наковска.

Пред извесно време,таа на суво,на софра во својот дом придрузувана само од армоника,ги запали социјалните мрези со својата прекрасна интерпретација на преубави,тешки за изведба стари Македонски песни…Имаше премногу коментари,мегу кои и такви дека Анета е навистина буквално наша музичка икона….Но,деновиве пак таа нам сосема спонтано и непланирано ни приреди неколку изненадувања.

Имено,додека во Будва го снимавме спотот за нејзината најнова песна насловена како Моминска молитва,поминуваа групи Јапонски и Руски туристи,кои воодушевени застануваа и ја сликаа нашата Анета,која пак со љубезна насмевка ги поздравуваше на нивниот јазик,што уште повеке го засили нивниот восхит,а ние дознавме дека таа течно зборува Англиски,Шпански,а доста добро се служи и со Португалски,Турски и Грчки и Италијански,и пее песни на сите овие а и на уште неколку јазици,што поради нејзината вродена скромност досега не го знаевме за неа,бидејки таа секогаш истакнува дека за неа најсвето е Македонското и Македонштината,така да најубавото според неа е старата изворна Македонска песна,што Анета го има и докажано при нејзиниот прв настап во Српската престолнина во Пинк телевизија кадешто таа ја испеја За Македонија,на којашто самата е комплетен автор.

Анета цел живот пишува текстови претежно со мокна порака дека љубовта е секогаш посилна од се…За тоа вели од најголема полза и е сто цел живот најдобар другар и е книгата,а во основно училиште има освоено награда на град Скопје во која над сите 70 деца рекордери читачи,таа беше прогласена за шампион читач…Извесно време одлично се снајде и како актерка додека глумеше во претстави со познатите актери Магдалена Ризова Черних и Сашо Ристовски.Инаку Анета е една од ретките на фолк естрадата која го има школувано гласот кај нашата најголема оперска дива,примадоната на Македонската опера,госпоѓата Милка Ефтимова,на самиот почеток на нејзината кариера кога нејзиниот татко го правеше фестивалот Тримери во Струмица од кој излегоа прекрасни хитови.Но сепак поубаво беше изненадувањето кое го доживеја самата Анета додека се снимаше спотот на локација во Преспа,додека кај соседите на сопственичката на куката во цвеке кадешто снимавме имаше гости од Австралија кои беа видно восхитени од појавата на Анета и за сето време додека траеше снимањето тие неа ја снимаа пренесувајки ја на нивни блиски во Австралија и воодушевени од нејзините песни и глас ни кажуваа колку ја сакаат Анета Наковска и со какво нетрпение ја очекуваат во Австралија.И најпосле,најново од Анета,која не престанува да изненадува,е тоа што таа има завршено козметички курсеви,бидејки навистина ужива да ги разубавува и подмладува лугето,започнувајки да работи прво на себе,а потоа и на другите со најновата светска хит метода за затегнување на кожата на лицето,врат,подочници,итн,и е воодушевена од резултатите како што кажа таа,а додатно на тоа и сама си подготвува креми за лицето кои таа ги прави од исклучиво природни состојки,кои имаат силен подмладувачки ефект,што впрочем се гледа и по неа…Засега ја оставаме Анета да се фокусира и подготвува за најновото лајв шоу кое ке биде досега невидено нешто,во придружба на маестро Милан Зафков и групата Маестро,а во продукција на Интв кадешто нашата Анета ке испее досега нечуени,многу стари Македонски песни кои таа буквално ги обожува.Епа нам ни преостанува само да и посакаме многу срека и успех во се што таа работи. 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*