Откажани летови од Сиднеј, снег и силен ветер – совети од Австралиските власти за граѓаните

Додека топлотниот бран беснее во Европа во јужната хемисфера има сосема друга приказна. Австралија е погодена од бран студен воздух што донесе снег и ветрови од 100 километри на час, а полека се движи источно од земјата.

Метеоролозите ги советуваа граѓаните да останат во домовите и да се држат настрана од речните и морските патеки. Снегот падна во Нов Јужен Велс, Викторија и Канбера, а во планинските области падна 80 см снег.

Поради силните ветришта воздушниот сообраќај беше запрен и неколку летови беа откажани на аеродромот во Сиднеј.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*